Tämä sivusto käyttää evästeitä
1) sivuston käytön mahdollistamiseksi ja
2) kävijäseurannan toteuttamiseksi. Kävijäseurannan tietoja käytetään sivuston kehittämiseen ja toimivuuden ylläpitämiseksi.
3) mainonnan vaikuttavuuden arvioimiseksi ja kohdentamiseksi.
Voit lukea lisää tietosuojakäytänteistä täältä.
Raskausviikot 28-40 – Viimeinen kolmannes
Huh, loppusuoralla ollaan jo! Alkaako jo tuntua siltä? Viimeisellä kolmanneksella vauva peräti kolminkertaistaa painonsa ja äitiyslomakin alkaa. Kurkkaa ja nappaa talteen hauskat raskausviikkokuvat, joissa näkyy minkä hedelmän tai vihanneksen kokoinen vauva näillä viimeisillä viikoilla oikein on.
Raskauden viimeisellä kolmanneksella niin vauva kuin äitikin alkavat jo valmistautua synnytykseen ja vauva kypsyy ja kehittyy myös tätä varten. Kasvu kohdussa on edelleen ihan huimaa näillä viimeisilläkin raskausviikoilla ja teimmekin sinulle näppärät somekuvat, joilla voit seurata ja jakaa raskausaikaasi myös muille. Tallenna kuvat ja julkaise oikealla viikolla. Olisi ihana myös nähdä, miten teillä kasvetaan ja onko vauvasi tällä viikolla kookospähkinän vai peräti ison kurpitsan kokoinen. Tägäile siis ihmeessä meidät eli @ootniinihana myös kuviisi, niin mekin pääsemme ihastelemaan!
Raskauden viimeiseen kolmannekseen luetaan yleensä raskausviikot 28-40
Viimeisten raskausviikkojen eli viikkojen 13-27 aikana vauva kasvaa munakoison kokoisesta aina peräti ison kurpitsan kokoiseksi asti ja samalla tapahtuu tietysti vaikka mitä muutakin. Vauva kasvaa ja kehittyy erityisesti saapumaan vihdoin maailmaan ja tänä aikana vauva tosiaan peräti kolminkertaistaa painonsa! Vauvalla alkaa olla myös uni-valverytmi, joka jakautuu pidempiin unijaksoihin ja hieman lyhyempiin aktiivisiin jaksoihin. Potkuja ja pyörimistä on siis luvassa. Ja aivan tuota pikaa myös se odotetuin osa eli vauvan saapuminen!
Nappaa tästä ihanat raskausviikkokuvat käyttöösi
Voit tallentaa kuvan napsauttamalla hiiren kakkospainiketta ja valitsemalla Tallenna kuva tai ladata kaikki raskausviikkojen 28-40 kuvat täältä.
Millä viikolla sinä olet juuri nyt menossa? Minkä kokoinen vauvasi on nyt? Joko teillä pidellään pientä sylissä kehon ulkopuolella?
→ Oot niin ihana Facebookissa
→ Oot niin ihana Instagramissa
Saatat ihastua näihinkin
KIVAA TEKEMISTÄ KOTONA – ETÄMUSKARIT!
Kotona voi puuhailla monenlaista ja digiloikat ovat tuoneet ihan uutta piristystä päiviin verkon yli. Me haluaisimme vinkata ihanista etämuskareista, jotka olivat ainakin meidän tiimillemme ihan uutta, mutta tempaisivat heti mukaansa!
KUUKAUSISIVUT – TÄRKEITÄ VIRSTANPYLVÄITÄ
Yksi toivotuimmista sivuista vauvakirjaan olivat ehdottomasti kuukausisivut.
#IHANATYYPPI ESITTÄYTYY | SUSANNA
En tiedä, miten meille onkin löytynyt näin ihania brändilähettiläitä tänä vuonna. Olemme ihan fiiliksissä ja nyt haluaisimmekin esitellä sinulle seuraavan eli Susannan, joka hänkin on tietysti #ihanatyyppi.
MISTÄ KAIKKI ALKOI?
Jälkikäteen aluille tulee vielä paljon enemmän merkitystä. Ja niitä alkuja voi olla niin monenlaisia. On suunniteltuja alkuja, yllätyksiä, erilaisia kuin odotti ja kaikkea siltä väliltä. Kurkkaa muutamia ideoita ja ajatuksia tämän sivun täyttämiseen.