Tämä sivusto käyttää evästeitä
1) sivuston käytön mahdollistamiseksi ja
2) kävijäseurannan toteuttamiseksi. Kävijäseurannan tietoja käytetään sivuston kehittämiseen ja toimivuuden ylläpitämiseksi.
3) mainonnan vaikuttavuuden arvioimiseksi ja kohdentamiseksi.
Voit lukea lisää tietosuojakäytänteistä täältä.
KUUKAUSISIVUT – TÄRKEITÄ VIRSTANPYLVÄITÄ
Yksi toivotuimmista sivuista vauvakirjaan olivat ehdottomasti kuukausisivut. Vauvavuosi jakautuu kahteentoista virstanpylvääseen ja koska kehitys on niin huimaa, jokainen niistä on tärkeä. Aika tavallaan venyy vauvavuoden aikana ja jokaisesta näistä kahdestatoista tulee melkein myöhemmin vuotta vastaava rajapyykki.
Oot niin ihanan sivuissa on tärkeää, että sitä voi täyttää monella tavalla eikä kuukausisivujakaan ole sidottu mihinkään keskikäyrään. Jokainen niistä on omanlaisensa, aivan kuin vauvatkin. Niihin voi kirjoittaa vapaamuotoisesti tai täyttää ne kuvin.
Toinen listaa kellontarkasti asioita sivutolkulla ja toiselle kuukaudet vierivät eteenpäin sekavana sillisalaattina. Jonkin kuukauden kohdalla on ehkä tapahtunut enemmän kuin toisen. Kuukausisivut ovat myös harvoja osia Oot niin ihanan sisällöstä, jotka ovat alkuperäisessä järjestyksessä kronologisesti sijoitettuna. Mikään ei tosin estä vaihtamasta niitäkin vaikka peräkkäin muiden sivujen sekaan ripottelun sijaan.
Itse muistan ottaneeni kuukausittaiset kuvat vauvasta, ensi alkuun melkein turhankin tarkasti oikeana päivänä. Näin jälkeenpäin pedanttiuteni vähän naurattaa mutta toisaalta nyt meillä on todellakin kuvia tästä taianomaisesta ajanjaksosta. Tekstiäkin syntyi kasapäin ja onneksi syntyi. Niin nopeasti ne hetket sitten kuitenkin lopulta katoavat uusien hetkien tieltä.
Millaisia muistoja sinulla on vauvavuoden kuukausilta? Tai jos ne ovat vasta edessä, mitä odotat eniten?
Miltä sinun täyttämäsi kuukausisivut näyttävät? Julkaise ne Instagramissa hashtagilla #ootniinihana tai lähetä se meille osoitteeseen info@ootniinihana.fi
Saatat ihastua näihinkin
MONIKÄYTTÖINEN RAKENNE
Kun Oot niin ihanaa suunniteltiin, oli monikäyttöisyys yksi toivotuimmista asioista. Jokainen vauva ja perhe on erilainen, joten kaikille eivät sovi samanlaiset jutut eivätkä järjestykset. Ja niin syntyi se ominaisuus, joka erottaa Oot niin ihanan muista vauvakirjoista. Monikäyttöinen kansiorakenne sekä säilytyslaatikko.
ODOTUS
Odottaminen on jännittävää aikaa. Jos vauva on ensimmäinen, se on vielä jännittävämpää, koska ei oikein tiedä mitä tuleman pitää. Kurkkaa miten monella ihanalla tavalla odotusta voi vauvakirjaan tallentaa.
DIY-korusetti – hauskaa kotipuuhaa ja ihania lahjoja
Aina, kun joku vierailee meidän varastolla ja tulee puhetta näistä silikonikoruista, on reaktio poikkeuksetta sama. ”Voi miten ihania, en kestä, oispa ihanaa tehdä ihan oman näköinen!” No nyt se on mahdollista. Teimme pienen määrän DIY-settejä, joilla teet omat persoonalliset silikonikorut kahdelle. Tämän hauskempaa ja monen ikäiselle sopivampaa kotipuuhaa ei taida ollakaan. Silikonikoru on helppo koota …
KUUKAUDET-SIVU
Tammi, helmi, maalis. Tuttu litania ja voi mitä kaikkea niiden aikana ehtiikään tapahtua. Vuodenaikojen vaihtelun lisäksi vaikka mitä muutakin. Oletko sinä listaihminen, kurkkaa mitä kaikkea tälle sivulle voikaan listata!