Tämä sivusto käyttää evästeitä
1) sivuston käytön mahdollistamiseksi ja
2) kävijäseurannan toteuttamiseksi. Kävijäseurannan tietoja käytetään sivuston kehittämiseen ja toimivuuden ylläpitämiseksi.
3) mainonnan vaikuttavuuden arvioimiseksi ja kohdentamiseksi.
Voit lukea lisää tietosuojakäytänteistä täältä.
KOTONA
Millaiseen kotiin vauva saapui ja miten se kotiutuminen sujui?
Onko koti iso, pieni, tunnelmallinen, vanha vai uusi? Onko vauvalla oma huone tai nurkkaus? Ehtikö vauvavuoden aikana olla monta eri osoitetta?
Mentiinkö kotiin portaita vai hissillä? Onko kodissa puutarha, parveke, jännittävä kellari vai valoisa vintti? Mitä vauvan omasta sopesta löytyy? Mikä sen ensimmäisen kodin osoite oli? Sijaitseeko se Suomessa vai ulkomailla?
Millainen oli kotiin saapuminen? Tunnepitoinen, kaunis, rauhallinen vai riehakas? Jännittynyt, kummallinen, ihana vai kotoisa?
Kotona-sivulle voit kirjata kaikkia näitä tunnelmia tai liittää vaikka kuvan ensimmäisestä kodista, johon vauva saapui. Ketä siellä kotona asuu? Onko naapurissa tärkeitä ihmisiä? Liittyykö taloon jokin tarina vai onko se kenties ollut jo vanhempienkin koti lapsena? Kerrostalo, rivitalo, paritalo, omakotitalo?
Saatat ihastua näihinkin
#ihanatyyppi | Essi
Meillä on siis niin kertakaikkisen ihania lähettiläitä tänäkin vuonna ettemme ehkä kestä! Tässä heistä seuraava eli Essi. Ja tiedätkö mitä, Essi on tutustunut Oot niin ihanaan jo ennen lähettiläsaikaa, lue lisää kuullaksesi miten!
#IHANATYYPPI esittäytyy | Merete
Meillä on jälleen ilo tehdä yhteistyötä aivan huikeiden tyyppien kanssa. #ihanatyyppi on vuosittain valittava brändilähettiläs ja tänä vuonna heitä on ollut yhteensä kuusi. Esittelemme nyt teille heistä ensimmäisen eli Mereten.
MISTÄ KAIKKI ALKOI?
Jälkikäteen aluille tulee vielä paljon enemmän merkitystä. Ja niitä alkuja voi olla niin monenlaisia. On suunniteltuja alkuja, yllätyksiä, erilaisia kuin odotti ja kaikkea siltä väliltä. Kurkkaa muutamia ideoita ja ajatuksia tämän sivun täyttämiseen.
REISSUSSA
Erilaiset retket, matkat ja reissut jäävät usein mieleen muutenkin. Niitä on kuitenkin ihana taltioida myös lapselle itselleen muistoksi. Oli kyse sitten mummolassa käynnistä, Kanariansaarista tai lähimetsästä.