Tämä sivusto käyttää evästeitä
1) sivuston käytön mahdollistamiseksi ja
2) kävijäseurannan toteuttamiseksi. Kävijäseurannan tietoja käytetään sivuston kehittämiseen ja toimivuuden ylläpitämiseksi.
3) mainonnan vaikuttavuuden arvioimiseksi ja kohdentamiseksi.
Voit lukea lisää tietosuojakäytänteistä täältä.
Vielä ehdit – askartele joulukalenteri!
(Perhe)kalenterin sivut pyörähtivät jälleen uuden kuukauden merkiksi. Joulukuu tuo tullessaan lapsiperheiden jokavuotisen ilmiön – joulukalenterit.
Ruokakaupat pursuilevat toinen toistaan kirkkaampia joulukalentereita, jotka kätkevät sisäänsä suklaata, karkkia, leluja ja yllätyksiä. Kukapa ei muista lapsuudesta joulukuisia aamuja, jotka alkoivat pienellä suklaanapilla, joka kalenterinluukusta paljastui? Herkkukalentereihin emme ole valitettavasti perehtyneet, mutta ajattelimme vinkata toisenlaisen tavan lähestyä joulukalenteriasiaa.
Aineeton joulukalenteri kierrätysmateriaaleista
Ihanan aineettoman joulukalenterin voi askarrella helposti kotoa löytyvistä tai vähintäänkin lähipiiristä haalittavilla kierrätysasioilla. Aivan mainioita, ihania joulukalenterin luukkuja voit askarrella mm. tulitikkurasioista, suodatinpusseista, kanamunakennoista, paperihylsyistä tai miksei vaikkapa pilttipurkeista! Parasta on, että kaikki edellä mainituista voidaan kierrättää joulun jälkeen kotitalousjätteiden mukana tai säilöä visusti tuleville vuosille.
Mitä luukkuihin voi sujauttaa?
Ihania, aineettomia ja helposti toteutettavia yllätyksiä ovat ihanat tehtävälipukkeet, mietelauseet, pienet tarinat, sadut ja kutsukortit vaikkapa iltapala picnicille olkkarin lattialle. Kuinka erityiseksi muodostuukaan iltapalahetki, kun siihen on saanut oikein kutsukortin itse joulutontulta?
Tehtävälipukkeet voivat olla pieni, päivää piristäviä ilahdutuksia, kuten vaikkapa ”pukeudu lempipaitaasi ja ota kuva vanhempasi kännykällä”. Kuvanhan voi lähettää vielä esimerkiksi isovanhemman iloksi! Jaettu ilo, on kaksinkertainen ilo!
Tai miksi luukusta ei voisi paljastua leikkimielinen kilpailukutsu juoksukilpailuun pihalla? Tähän olisi tehnyt hieman mieli vinkata kutsu leikkimieliseen hiihtokilpailuun, mutta Helsingissä ulos katsoessa se tuntuu hiukan kaukaiselta ajatukselta. Ehkäpä tämä vihje toimii pohjoisessa paremmin?
Vesivärimaalaus toimii aina. Mitäpä jos luukusta tulisi tehtävälipuke, jossa pyydetään maalaamaan kaunis vesiväriteos? Syntyneen taideteoksen voi sujauttaa joulupakettiin tärkeälle ihmiselle!
Ja hei, ainahan kalenteriluukkuun voi sujauttaa vapaakortin piparitehtaalle! Tehkää koko joulun piparit kerralla niin tulee näppärästi hyödynnettyä jälleen huvi ja hyöty!
Vain mielikuvitus on rajana
Yhtä kaikki, anna mielikuvituksesi lentää ja tee joulukalenterin varjolla joulukuisesta arjesta yhtä juhlaa. Yhdessä tehdyt pienet askareet ja tehtävät tuovat hauskaa piristystä joulunodotuksen keskelle. Muista, että koko kalenterin ei tarvitse olla valmis tänään, vaan voit sujautella lappusia kalenteriin pitkin kuukautta.
Saatat ihastua näihinkin
KIVAA TEKEMISTÄ KOTONA – ETÄMUSKARIT!
Kotona voi puuhailla monenlaista ja digiloikat ovat tuoneet ihan uutta piristystä päiviin verkon yli. Me haluaisimme vinkata ihanista etämuskareista, jotka olivat ainakin meidän tiimillemme ihan uutta, mutta tempaisivat heti mukaansa!
Kuinka paljon Oot niin ihana -vauvakirjaan mahtuu?
Aina välillä meiltä kysytään paljonko yhteen Oot niin ihana -kansioon oikein mahtuu tavaraa sisään ja minkä kokoinen tämä tuote nyt siis itseasiassa onkaan.
Sugar loves mamas ja Oot niin ihana loves Sugar
Meillä oli ihan valtavan suuri ilo ja kunnia olla mukana vastuullisiin valintoihin keskittyneen toimiston, Sugar Helsingin Sugar loves mamas -kuukaudessa toukokuun ajan. Kokosimme sinulle vielä parhaat palat yhteen, sillä näihin sisältöihin kannattaa palata myöhemminkin! Sugarilla on tehty mieletön työ toukokuussa erilaisten vanhemmuuteen liittyvien teemojen ympärillä.
#IHANATYYPPI ESITTÄYTYY | JENINA
Seuraava #ihanatyyppi, jonka esittelemme, on Jenina.