Tämä sivusto käyttää evästeitä
1) sivuston käytön mahdollistamiseksi ja
2) kävijäseurannan toteuttamiseksi. Kävijäseurannan tietoja käytetään sivuston kehittämiseen ja toimivuuden ylläpitämiseksi.
3) mainonnan vaikuttavuuden arvioimiseksi ja kohdentamiseksi.
Voit lukea lisää tietosuojakäytänteistä täältä.
Vielä ehdit – askartele joulukalenteri!
(Perhe)kalenterin sivut pyörähtivät jälleen uuden kuukauden merkiksi. Joulukuu tuo tullessaan lapsiperheiden jokavuotisen ilmiön – joulukalenterit.
Ruokakaupat pursuilevat toinen toistaan kirkkaampia joulukalentereita, jotka kätkevät sisäänsä suklaata, karkkia, leluja ja yllätyksiä. Kukapa ei muista lapsuudesta joulukuisia aamuja, jotka alkoivat pienellä suklaanapilla, joka kalenterinluukusta paljastui? Herkkukalentereihin emme ole valitettavasti perehtyneet, mutta ajattelimme vinkata toisenlaisen tavan lähestyä joulukalenteriasiaa.
Aineeton joulukalenteri kierrätysmateriaaleista
Ihanan aineettoman joulukalenterin voi askarrella helposti kotoa löytyvistä tai vähintäänkin lähipiiristä haalittavilla kierrätysasioilla. Aivan mainioita, ihania joulukalenterin luukkuja voit askarrella mm. tulitikkurasioista, suodatinpusseista, kanamunakennoista, paperihylsyistä tai miksei vaikkapa pilttipurkeista! Parasta on, että kaikki edellä mainituista voidaan kierrättää joulun jälkeen kotitalousjätteiden mukana tai säilöä visusti tuleville vuosille.
Mitä luukkuihin voi sujauttaa?
Ihania, aineettomia ja helposti toteutettavia yllätyksiä ovat ihanat tehtävälipukkeet, mietelauseet, pienet tarinat, sadut ja kutsukortit vaikkapa iltapala picnicille olkkarin lattialle. Kuinka erityiseksi muodostuukaan iltapalahetki, kun siihen on saanut oikein kutsukortin itse joulutontulta?
Tehtävälipukkeet voivat olla pieni, päivää piristäviä ilahdutuksia, kuten vaikkapa ”pukeudu lempipaitaasi ja ota kuva vanhempasi kännykällä”. Kuvanhan voi lähettää vielä esimerkiksi isovanhemman iloksi! Jaettu ilo, on kaksinkertainen ilo!
Tai miksi luukusta ei voisi paljastua leikkimielinen kilpailukutsu juoksukilpailuun pihalla? Tähän olisi tehnyt hieman mieli vinkata kutsu leikkimieliseen hiihtokilpailuun, mutta Helsingissä ulos katsoessa se tuntuu hiukan kaukaiselta ajatukselta. Ehkäpä tämä vihje toimii pohjoisessa paremmin?
Vesivärimaalaus toimii aina. Mitäpä jos luukusta tulisi tehtävälipuke, jossa pyydetään maalaamaan kaunis vesiväriteos? Syntyneen taideteoksen voi sujauttaa joulupakettiin tärkeälle ihmiselle!
Ja hei, ainahan kalenteriluukkuun voi sujauttaa vapaakortin piparitehtaalle! Tehkää koko joulun piparit kerralla niin tulee näppärästi hyödynnettyä jälleen huvi ja hyöty!
Vain mielikuvitus on rajana
Yhtä kaikki, anna mielikuvituksesi lentää ja tee joulukalenterin varjolla joulukuisesta arjesta yhtä juhlaa. Yhdessä tehdyt pienet askareet ja tehtävät tuovat hauskaa piristystä joulunodotuksen keskelle. Muista, että koko kalenterin ei tarvitse olla valmis tänään, vaan voit sujautella lappusia kalenteriin pitkin kuukautta.
Saatat ihastua näihinkin
JATKO-OSA ON TÄÄLLÄ
Melkein alusta asti on itse vauvakirjan rinnalle toivottu myös jatko-osaa. Sellaista, jota voisi täyttää taaperovuodesta, eskarista, kouluun mennessäkin. Lisäsivunippu sisälsi muuten kovin toivottuja lisäsivuja mutta Jatko-osa on nimensä mukaisesti jatko-osa. Se perustuu löyhästi ikävuosiin 1-7 ja sisältää
Mikä vauvalle nimeksi?
Mikä vauvalle nimeksi? Vauvan nimen antaminen on ihanaa, hauskaa ja joskus myös vähän mutkikasta. Pitäisikö valita kansainvälinen vai luontonimi? Kulkeeko jokin nimi aina suvussa vai onko vanhempien välillä erimielisyyttä nimen perusteista. Miten teillä on valittu vauvalle nimi ja milloin se on julkistettu?
3 kk
Kolmekuinen osaa jo vaikka mitä! Maailma avautuu jokaisen päivän myötä yhä enemmän ja enemmän. Kurkkaa millaisia muistoja 3kk-sivulle voikaan vauvakirjaan tallentaa.
#IHANATYYPPI ESITTÄYTYY | JENNA
Ja täältä tulee seuraava #ihanatyyppi eli Jenna.